Teatr dla dzieci. Arlekin i Pinokio ze wspaniałą ofertą [REPERTUAR]

Coraz krótsze dni to idealny czas, żeby zaproponować dzieciom wizytę w teatrze. Miękkie fotele, przygaszone światła i magiczny świat na scenie na pewno wciągną niejednego malucha (i dorosłego!). W czasach, gdy wszystko dzieje się tak szybko, wizyta w teatrze to wyjątkowa okazja, by na chwilę się zatrzymać. Oto propozycje łódzkich teatrów skierowane do najmłodszych widzów.

Teatr dla dzieci
Coraz krótsze dni to idealny czas, żeby zaproponować dzieciom wizytę w teatrze
15 zdjęć
Teatr dla dzieci
Teatr Arlekin
Teatr Arlekin
Teatr Arlekin
Teatr Arlekin
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Teatr Arlekin

Teatr Arlekin już od ponad 70 lat dba o rozwój kulturalny mieszkańców Łodzi i okolic od pierwszych lat ich życia. W listopadowym repertuarze znajdziemy propozycję nawet dla dwulatków! „Szary Chłopiec” to baśniowa opowieść o różnicach między ludźmi, tolerancji, akceptacji oraz tajemnicy stworzenia. Porusza także temat drzemiących w nas, nie zawsze uświadomionych uczuć, które warto dopuścić do głosu.

Z myślą o odrobinę starszych widzach powstał spektakl kukiełkowy „Tymoteusz wśród ptaków”. Opowiada on historię misia Tymoteusza, który postanawia wysiedzieć porzucone kukułcze jajo. Jaki finał będzie mieć ta historia? Koniecznie sprawdźcie w teatrze!

Ogromny. Idealny. Wszystko wie i wszystko potrafi. Tak swoich ojców postrzegają najmłodsi, nawet jeśli ten obraz czasami odbiega od rzeczywistości. „Tata” to przedstawienie zrealizowane z myślą o dzieciach od 5. roku życia i całych rodzinach. Dla dorosłych jest ono bowiem okazją do sentymentalnej podróży do czasów, gdy sami wierzyli w niezwykłą moc swoich ojców.

„Calineczka”, dla widzów od 7. roku życia, to opowieść o dorastaniu. Najmłodsi widzowie zostają wciągnięci w wir przygód, odnoszących się do tego niełatwego dla nich okresu. Spektakl porusza ważne motywy: inności i wykluczenia społecznego, ale też wskazuje, jak istotne jest odkrywanie swojej tożsamości, wyrażanie własnego zdania czy poszukiwanie wewnętrznej mocy. Jednocześnie zwraca uwagę rodziców i opiekunów na wagę przemiany dziecka, pragnąc, by obdarzyli ten proces uważnością.

Dla starszych widzów, od 16. roku życia, godny polecenia jest spektakl „Włókniarki”. Ukazuje on losy łódzkich włókniarek, które zaczynały pracę w fabrykach jako nastolatki i od tego momentu ich życie podporządkowane było jednostajnemu rytmowi. Opowieść o niskoopłacanych, wykorzystywanych, zbyt szybko podstarzałych kobietach, dzięki którym nastąpiła rewolucja obyczajowa, ukazuje łódzką wersję „herstorii”, a towarzyszy jej grana na żywo muzyka rockowa.

Teatr Pinokio

Teatr Pinokio w swoim repertuarze posiada ofertę dla całkiem malutkich widzów, zwanych Najnajami. W listopadzie zaprasza dzieci w wieku do 3 lat na spektakl „UMUMO”, który stanowi sensoryczną podróż do świata kształtów.

Dla dzieci od 1. roku życia przygotowano zaś przedstawienie „Bajka Zjajka”. Jest to opowieść o małych odkrywcach, którzy postanawiają zatroszczyć się o wyklutą z jajka gąsienicę. Co z tego wyniknie? Musicie sprawdzić sami.

Świnki 3” w wersji western i musical? W teatrze wszystko jest możliwe. Przedstawienie dla dzieci od 4. roku życia pełne jest rytmicznych piosenek i zabawnych sytuacji, które rozgrywają się… na Dzikim Zachodzie. Ale spektakl, poza rozrywką, porusza też nieco trudniejsze tematy, jak przyjaźń czy samotność pośród bliskich.

Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa „Dzieci z Bullerbyn”? Razem z naszymi pociechami możemy powrócić do beztroskiego czasu i ponownie przeżyć niezwykłe przygody pełnych pomysłów dzieciaków, którym chyba nigdy się nie nudziło. Przedstawienie powstało z myślą o widzach od 5. roku życia.

W tym miesiącu możemy też obejrzeć spektakl na motywach kolejnej powieści Astrid Lindgren – „Ronja, córka zbójnika”. Jest to opowieść o przyjaźni dzieci z dwóch walczących ze sobą zbójnickich rodów. Czy dzieci mogą być nauczycielami dorosłych i czego w ogóle moglibyśmy się od nich nauczyć? Warto to sprawdzić, wybierając się na przedstawienie do Teatru Pinokio.

Szczegółowe informacje dotyczące repertuaru znajdują się na stronach internetowych obu teatrów:

Teatr Arlekin 

Teatr Pinokio 

ZOBACZ TAKŻE