Teatr Nowy w Łodzi. Premiera spektaklu o miłości – „Kocha, nie kocha”

Teatr Nowy zaprasza na kolejną premierę! „Kocha, nie kocha”, z tekstem i w reżyserii Tomka Śpiewaka, to czarna komedia o wyzwaniach młodości, emocjach, uzależnieniach, kryzysie tożsamości, relacji i kryzysie klimatycznym.

Spektakl teatralny
„Kocha, nie kocha” to premiera Teatru Nowego, fot. mat. pras.
6 zdjęć
Spektakl teatralny
Spektakl teatralny
Spektakl teatralny
Spektakl teatralny
Spektakl teatralny
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Inspiracją do spektaklu był XIX-wieczny cykl romantycznych pieśni Franciszka Schuberta do tekstów Wilhelma Müllera „Piękna młynarka”. Młody młynarczyk, podążając za strumieniem, trafia do młyna, gdzie spotyka piękną córkę młynarza i – jak to w romantycznych poematach bywa – zakochuje się. Dziewczyna wydaje się odwzajemniać uczucia, jednak wkrótce oddaje swoje serce myśliwemu. Zrozpaczony młynarczyk popełnia samobójstwo z miłości.

Pytanie o miłość

– W XIX wieku romantyczni poeci opisywali śmierć z miłości w poematach. Dziś zapytalibyśmy, co musiałoby się stać, kto i jak mógłby pomóc młynarczykowi, żeby nie targnął się na swoje życie – mówi reżyser Tomek Śpiewak. – Media kipią informacjami o trudnościach, jakich doświadczają młodzi ludzie rezonujący wszystkimi problemami świata: nie tylko nieszczęśliwą miłością, ale także rozpadem wspólnot, zanikiem relacji, brakiem tolerancji, konfliktami, kryzysem gospodarczym, degradacją klimatu, całym tym niekontrolowanym pędem współczesności. Popandemiczne statystyki wskazują na przerażającą skalę problemów psychicznych w tej grupie. Młodzi cierpią, a jednocześnie bezlitośnie i inteligentnie wyśmiewają świat, który stworzyli dla nich dorośli. „Kocha, nie kocha?” to zatem nie tylko pytanie o miłość romantyczną, ale także o miłość własną, miłość do świata, do natury, do ludzi. Pytanie o sens życia i pozostawania w ruchu.

Autorką monumentalnej scenografii oraz kostiumów do spektaklu jest Anna Met, a muzyki – Justyna Stasiowska. Za choreografię odpowiada Katarzyna Sikora, za wideo i reżyserię światła – Wojciech Sobolewski.

Na scenie zobaczymy Pawła Audykowskiego, Dorotę Ignatjew, Halszkę Lehman, Mirosławę Olbińską, Aleksandrę Posielężną, Damiana Sosnowskiego, Sławomira Suleja, Bartosza Turzyńskiego oraz gościnnie Lenę Ledoff.

Najbliższe spektakle odbędą się 19 listopada oraz 11 i 12 grudnia 2022 r. o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego przy ul. Więckowskiego 15. Bilety w cenie od 20 do 50 zł do kupienia za pośrednictwem strony www.nowy.pl.

ZOBACZ TAKŻE