W Bionanoparku powstała pasieka. Zamieszka w niej 700 tysięcy pszczół

W Bionanoparku, w sąsiedztwie laboratoriów, zamieszkało kilka dni temu 10 rodzin pszczelich. Latem będzie tam nawet 700 tysięcy owadów.

fot. Radosław Jóźwiak
W pasiece w Bionanoparku będzie mieszkać nawet 700 tysięcy pszczół
4 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

– Bionanopark jest świetnie położony, pszczoły mają tu doskonałe warunki. Z jednej strony rozległy park zapewnia im spokój, z drugiej okoliczna roślinność pozwala na pozyskanie odpowiedniej ilości pożywienia – mówi Piotr Wróblewski, właściciel uli.

Obecnie w ulach przebywa 200 tysięcy pszczół. Wiosną, gdy na świat przyjdą kolejne owady, może ich być nawet 700 tysięcy. Pszczelarz Piotr Wróblewski zakłada, że wyprodukują one miód akacjowy, lipowy i wielokwiatowy. 

Pierwsze miodobranie w Bionanoparku planowane jest już w maju. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, pszczoły z jednego ula mogą wyprodukować nawet 25 kilogramów miodu w sezonie.

Troszczmy się o pszczoły

– Stawiając tutaj pasiekę, chcemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony pszczół, które pełnią bardzo ważną funkcję w łańcuchu pokarmowym. Jeśli przestaną zapylać rośliny, to nie będzie ani kwiatów, ani owoców, ani nasion. Dlatego tak ważne jest, aby troszczyć się o pszczoły – mówi Marek Cieślak, prezes Bionanoparku.

Temat ochrony owadów zapylających i tworzenia im dobrych warunków do życia jest bliski łodzianom od kilku lat. Pasieki powstają na dachach budynków firm, na uczelniach, przy szkołach. Mieszkańcy Łodzi chętnie także głosują na projekty w Budżecie Obywatelskim oraz pozyskują mini-granty na stawianie hoteli dla owadów i sadzenie miododajnych roślin. W przyszłym roku w ramach BO powstanie na osiedlu Katedralna pasieka pokazowa, w której będzie można obserwować życie tych niezwykle pożytecznych owadów.

ZOBACZ TAKŻE