W Manufakturze zamontowano kolorowe budki lęgowe dla jerzyków [ZDJĘCIA]

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w Manufakturze zamontowanych zostało kilkadziesiąt budek lęgowych dla jerzyków, które wkrótce wrócą do Łodzi po zimie spędzonej na południu Afryki.

mat. prasowe
Budki dla jerzyków w Manufakturze
7 zdjęć
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Nowe budki w Manufakturze mają pomóc jerzykom, których gniazda często są niszczone podczas remontów lub maskowane tak, że ptaki nie mają do nich dostępu. Projekt wykonano przy wsparciu dra hab. Tomasza Janiszewskiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, eksperta ornitologa z Zoo w Łodzi. Budki mają być komfortowe, bezpieczne i sprawić, że ptaki będą miały gdzie wrócić za rok, w kolejnym sezonie lęgowym.

Jerzyki to niezwykłe ptaki

Jerzyki prawie całe swoje życie, z wyjątkiem krótkiego czasu, kiedy wysiadują jaja i odwiedzają młode, spędzają w powietrzu. Mimo niepozornych rozmiarów, jerzyk imponuje szybkością i zwinnością w powietrzu. Poluje wysoko, na bardzo drobne owady. Ten rekordzista wśród naszych ptaków - potrafi osiągnąć w aktywnym locie zawrotną prędkość do 140-150 km/h. Choć pierwotnie jerzyki żyły na terenach górskich, wraz z rozwojem dużych miast zaczęły przenosić się na tereny nizinne. Dziś można je spotkać w miastach, gdzie szczególnie upodobały sobie wysokie wieżowce, a także szczeliny, ubytki w elewacjach czy otwory wentylacyjne w blokach mieszkalnych.

ZOBACZ TAKŻE