Woonerfy w Łodzi. Powstało ich kilkadziesiąt, a w planach kolejne! [ZDJĘCIA]

W Łodzi do tej pory wybudowano 23 woonerfy. Pierwszy powstał w 2014 roku na ulicy 6 Sierpnia z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili taki projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. To była jedna z pierwszych tego typu realizacji w Polsce.

Woonerfy w Łodzi
W Łodzi do tej pory wybudowano 23 woonerfy. Pierwszy powstał w 2014 roku na ulicy 6 Sierpnia z inicjatywy mieszkańców, fot. ŁÓDŹ.PL
18 zdjęć
Woonerfy w Łodzi
Woonerf - ul. 6 Sierpnia
Woonerf - ul. Lipowa
Woonerf - ul. Lipowa
ZOBACZ
ZDJĘCIA (18)

Łódzkie woonerfy

To wtedy łodzianie sami wymyślili, że chcą zmienić swoje otoczenie, posadzić drzewa. Od tego momentu zazielenianie ulic w Łodzi stało się miejskim standardem, jak również występowanie z tego typu wnioskami przez samych mieszkańców. W centrum w woonerfy przemieniono ulice m.in. 1 Maja, Pogonowskiego, Stefanowskiego czy Lipową. Większość woonerfów powstaje na terenie Starego Polesia. To rejon, w którym podczas dynamicznego rozwoju na przełomie XIX i XX w. nie pomyślano o wytyczeniu parków. Dzięki prowadzonym inwestycjom ulice na Polesiu zmieniają się. Coraz więcej z nich zyskało drzewa i kwiaty. Miasto sadzi tam głównie kasztanowce, miłorzęby, wiśnie japońskie i klony drobnolistne.

W ramach programu rewitalizacji obszarowej w listopadzie wystartowała przebudowa ulicy Mielczarskiego.

– Inwestycje drogowe nie zwalniają. Drogowcy przejęli kolejny plac budowy. Teren budowy został ogrodzony i zabezpieczony. Trwają intensywne prace przy rozbiórkach i demontażu małej architektury. Rozpoczęło się również frezowanie nawierzchni jezdni. Do końca roku drogowcy planują intensywne prace ziemne – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Zielone pasaże do Mielczarskiego

W ramach inwestycji powstaną także dwa zielone pasaże. Pierwszy połączy ul. Mielczarskiego i Ogrody Karskiego – wyznaczony zostanie w miejscu dzikiej ścieżki wydeptanej przez mieszkańców pomiędzy budynkami przy ul. Mielczarskiego 33 i 35. Drugim pasażem będzie pieszo-rowerowe przebicie obok posesji przy ul. Mielczarskiego 25. Na nowych drogach pojawi się dużo zieleni. Zasadzone zostaną krzewy i trawy ozdobne. Pojawią się też nowe trawniki. Na nowej Mielczarskiego nie zabraknie elementów małej architektury. Postawione zostaną  ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i poidełko. Na ulicy zamontowane zostanie nowe oświetlenie ulicy.

Mielczarskiego stanie się woonerfem

Ul. Mielczarskiego zmieni się w woonerf – miejsce przyjazne do życia i odpoczynku. Nadal będzie ulicą jednokierunkową, ale poza tym ruch zostanie uspokojony, pojawią się zieleńce i nowe meble miejskie, w tym ławy. Znajdą się tu także kameralne place sprzyjające zatrzymaniu się wśród zieleni. Nowa nawierzchnia ulicy zrobiona będzie z jasnych oraz ciemnych pasów płyt i kostki. Ponieważ przy ul. Mielczarskiego mieszka wiele osób, liczba miejsc postojowych zostanie niemal w pełni zachowana.

Wartość całej inwestycji (łącznie z pasażami) to 19 mln zł. Termin zakończenia to jesień 2023.

Wizualizacje woonerfu przy ul. Mielczarskiego znajdują się na górze strony (galeria zdjęć).

28 Pułku Strzelców Kaniowskich, czyli najdłuższy woonerf

Drzewa, krzewy, nowe oświetlenie i ławki - to wszystko znaleźć będzie można na ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, która zamienia się w najdłuższy w mieście woonerf. Trwają ostatnie prace. Chodzi o odcinek ulicy Strzelców Kaniowskich, pomiędzy ulicą Zieloną a 6 Sierpnia. Na ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich powstaje jeden z najdłuższych woonerfów w Łodzi. Będzie liczył kilometr i dwieście metrów. Jako pierwszy przebudowany został odcinek od ulicy Więckowskiego do ulicy 1 Maja. W kwietniu tego roku oddany do użytkowania został fragment do ulicy Zielonej. A w maju wystartowała przebudowa kolejnego etapu do ulicy 6 Sierpnia. Finał inwestycji jest planowany jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE