Zabytkowa kamienica przy Rewolucji jak nowa! Powstały w niej mieszkania komunalne [ZDJĘCIA]

Kończą się prace przy odnowie zabytkowej kamienicy w centrum. Przed remontem budynek był w opłakanym stanie, trudno było uwierzyć, że to nieruchomość wpisana do rejestru zabytków. Dzisiaj frontowy budynek znowu wygląda jak przed wiekiem, kiedy go wybudowano.

15 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

– Wszystkie prace zostały praktycznie zakończone – pozostały jeszcze do uzupełnienia elementy małej architektury na podwórku, jak ławki czy kosze na śmieci – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich. – Budynek pomyślnie przeszedł odbiory Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi udzielił już pozwolenia na użytkowanie odbudowanej oficyny. Pozostała część kamienicy oczekuje na odbiory przeprowadzone przez sanepid i straż pożarną.

Remont od piwnicy po dach

Zabytek został gruntownie odnowiony. Ma wyremontowane piwnice, nowy dach, wzmocnione i wymienione stropy, nową stolarkę okienną i drzwiową. Ekipa budowlana położyła nowe instalacje i podłączyła kamienicę do sieci centralnego ogrzewania. Na ścianach położone są już nowe tynki, odnowione i odbudowane zostały klatki schodowe. Kamienica zachwyca również odnowioną elewacją, gdzie możemy podziwiać efektowne zdobienia i detale architektoniczne. 

Nowe mieszkania w Łodzi

W kamienicy przy ul. Rewolucji 29 powstało 26 mieszkań komunalnych z osobnymi kuchniami lub aneksami kuchennymi, cztery lokale usługowe i miejsce do sąsiedzkich spotkań, czyli przyjazne, zielone podwórko.

Wartość inwestycji to 9,8 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE