Zakaz sprzedaży domów bez termomodernizacji? Wyjaśniamy

Termomodernizacja ostatnio cieszy się sporym zainteresowaniem, a właściciele domów mają coraz więcej pytań na ten temat. Niedawno pojawiły się doniesienia, że w życie wejdzie zakaz sprzedaży obiektów o niskiej efektywności energetycznej oraz zakaz budowy domów jednorodzinnych bez systemów energooszczędnych. Przyjrzymy się bliżej, co dokładnie obejmuje modernizacja cieplna i jakie są jej korzyści.

Zakaz sprzedaży domów bez termomodernizacji? Wyjaśniamy

Na czym polega termomodernizacja?

Termomodernizacja to dość szerokie pojęcie. Krótko mówiąc, jej głównym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Proces ten obejmuje szereg prac, które pomogą zaoszczędzić na rachunkach. Według ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów proces ten ma prowadzić do:

  • zmniejszenia energii;
  • ograniczenia strat energii cieplnej;
  • zmiany lub modernizacji źródeł energii.

W celu znalezienia fachowca do przeprowadzenia temomodernizacji warto skorzystać z Otomistrz. Otomistrz to platforma online, która łączy klientów z fachowcami. Na platformie możesz porównać oferty, sprawdzić opinie innych klientów i bezpośrednio skontaktować się z wybranym wykonawcą. W czasie nieustannie rosnących kosztów energii, termomodernizacja zyskuje coraz więcej popularności, szczególnie jeśli mamy stare domy na sprzedaż. Według badania, w ciągu ostatnich pięciu lat działania z zakresu termomodernizacji przeprowadziło 42% Polaków. Najczęściej przeprowadzono takie prace, jak ocieplanie ścian zewnętrznych i wymiana okien (obie odpowiedzi po 45 %), wymiana instalacji grzewczej (35%), ocieplenie dachu (29%), wprowadzenie odnawialnych źródeł energii (20%), ocieplenie podłóg (19%) i modernizacja wentylacji oraz klimatyzacji (11%).

Jakie działania obejmuje termomodernizacja domu?

W ramach termomodernizacji wykonuje się takie prace, jak:

  • wymiana okien i drzwi na modele o wyższej efektywności energetycznej;
  • zlikwidowanie indywidualnych źródeł ciepła;
  • modernizacja lub nowa instalacja centralnego ogrzewania;
  • modernizacja wewnętrznej instalacji elektrycznej;
  • ocieplenie ścian, podłóg i dachów;

Jednym z pierwszych kroków w ramach termomodernizacji jest ocieplenie domu, a następnie już dopasowanie do niego odpowiedniego systemu ogrzewania. Dlatego ważne jest zatrudnienie doświadczonych fachowców.

Zakaz sprzedaży domów bez termomodernizacji po 2030 roku?

Jakiś czas temu w sieci rozpętała się burza za sprawą nowej dyrektywy unijnej. Według doniesień od 2030 roku będzie zakaz sprzedaży i wynajmu domów o niskiej efektywności energetycznej. Czyli każdy taki dom będzie poddany termomodernizacji. Jednak z finalnej wersji dyrektywy ten zapis został usunięty dla budynków mieszkalnych, ale pozostał dla budynków użyteczności publicznej. Do roku 2030 dyrektywa mieszkaniowa nakłada również konkretne cele na ograniczenie zużycia energii w budynkach mieszkalnych, wymagając obniżenia o 16%, a do 2035 roku o 20-22%. Jeżeli chodzi o budynki użyteczności publicznej, 16% mają przejść renowację energetyczną przed 2030 rokiem, a do roku 2033 - 26%.

Kiedy konieczna jest termomodernizacja domu?

Aby nasz dom był efektywny pod względem energetycznym, podstawą jest dobrze ocieplenie. Możemy wymienić kilka oznak, które wskazują, że nasz dom potrzebuje termomodernizacji. Pierwszą z nich jest brak ocieplonych ścian zewnętrznych, co bezpośrednio wpływa na uzyskanie właściwej temperatury wnętrz. Nieszczelne okna i drzwi, to kolejny sygnał, który wskazuje na to, że ciepło ucieka z naszego budynku. Jeśli w czasie chłodnych pór roku uzyskanie komfortowej temperatury w naszym domu wymaga sporo czasu warto zastanowić się nad termomodernizacją.

Czy warto inwestować w termomodernizację?

Choć termomodernizacja przynosi spore oszczędności, wielu właścicieli domów ma wątpliwości, ponieważ samo jej przeprowadzenie to również wydatek.

Jakie są korzyści termomodernizacji?

Około 70% dostarczonej energii używamy na ogrzewanie naszych domów. Jednak, jeśli nie zapewnimy skutecznej termomodernizacji, stracimy wiele ciepła. Modernizacja cieplna pozwala na poprawę efektywności energetycznej oraz termicznego komfortu w budynku, co w wyniku przyczynia się do zmniejszenia rachunków. Dzięki termomodernizacji można osiągnąć nawet do 50% oszczędności energii. Dodatkowo podjęte działania sprawiają, że stary dom na sprzedaż staje się bardziej szczelny, co zapobiega przeciągom oraz rozwoju grzybów i pleśni. Także jeśli sprzedam stary dom już po termomodernizacji, zysk będzie zdecydowanie większy.

Dofinansowania termomodernizacji

Termomodernizacja domu ma korzyści nie tylko dla właścicieli domu, a również dla całego społeczeństwa. W związku z tym państwo wspiera osoby, które chcą modernizować swoje domy. Wśród popularnych programów dofinansowania są Czyste powietrze oraz Ulga termomodernizacyjna. Głównym celem programu Czyste powietrze to walka ze smogiem, więc w jej ramach można dostać dopłatę do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania waha się w przedziale od 40% do 100% i zależy od zakresu inwestycji oraz dochodów wnioskodawcy. Z kolei Ulgę termomodernizacyjną może dostać obywatel, który jest właścicielem albo współwłaścicielem jednorodzinnego budynku i polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na realizację termomodernizacji. W ramach tego programu kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Podsumowanie

Termomodernizacja w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego! Jest to szereg działań, które przynoszą wieloletnie korzyści. Pamiętaj, że decydując się na modernizację cieplną domu, możesz skorzystać z programów dofinansowania.

ZOBACZ TAKŻE