Zapalenie zatok. Poznaj objawy i sposoby leczenia [PORADNIK]

Jesień to czas, w którym wiele osób narzeka na katar i ból zatok. Warto wiedzieć, że raz niedoleczony katar zatokowy może przerodzić się w przewlekły stan zapalny. Jak pozbyć się tego problemu?

Zapalenie zatok
Jesień to czas, w którym wiele osób narzeka na katar i ból zatok, fot. LightFieldStudios/envato.com

Objawy zapalenia zatok

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem jamy, które znajdują się wewnątrz kości czaszki. Ich rolą jest m.in. nawilżanie wdychanego powietrza oraz ochrona mózgoczaszki przed urazami. Człowiek posiada cztery pary zatok: czołowe, szczękowe, sitowe oraz klinowe. Wyściela je błona śluzowa, która – pod wpływem stanu zapalnego – staje się obrzęknięta. Wówczas wydzielina gromadzi się w zatokach zamiast znaleźć ujście w jamie nosa. Objawami są wtedy: charakterystyczny ból głowy u nasady nosa (nasilający się podczas schylania), zatkany nos, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła oraz pogorszenie węchu.

Dlaczego zatoki chorują?

Podstawowe czynniki, które sprzyjają pojawianiu się dolegliwości ze strony zatok, to skrzywiona przegroda nosowa oraz przerost małżowin nosowych. Zwężone przez nie ujścia zatok to zaś zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju stanu zapalnego. Nawracające infekcje częściej dotyczą też alergików (przez alergiczny nieżyt nosa) oraz osób z przerośniętymi migdałkami. Zapalenie zatok zwykle jest skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Choroba może też rozwinąć się pod wpływem stanu zapalnego zębów, który rozszerzył się na zatoki. Ze względu na położenie zatok infekcje, które się w nich rozwijają, nie są łatwe do wyleczenia. A niewyleczone dokładnie, lubią nawracać, zwłaszcza jesienią oraz wiosną.

Postępowanie przy zapaleniu zatok

Z ostrym stanem zapalnym zatok w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze niezbędne leki. Szczególnie popularne są roślinne preparaty o działaniu sekretolitycznym, czyli rozrzedzającym produkowaną w nosie wydzielinę. Innym często zalecanym sposobem na wyleczenie zapalenia zatok jest ich płukanie roztworem chlorku sodu przy użyciu specjalnej butelki. Jeśli infekcja będzie się utrzymywać mimo wdrożenia powyższych sposobów, konieczna może okazać się antybiotykoterapia, która w przypadku chorych zatok powinna trwać minimum tydzień. Leczenie farmakologiczne warto wesprzeć domowymi sposobami. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (np. eukaliptusowego) czy nagrzewanie zatok solą lub termoforem z pestkami wiśni to naturalne metody, które potrafią przynieść ulgę. Nie można także zapominać o noszeniu czapki!

Gdy tabletki nie pomogą…

Jeśli infekcja nie zostanie w porę wyleczona, ostry stan zapalny może przerodzić się w przewlekły, a wtedy konieczna będzie wizyta u laryngologa. Specjalista przeprowadzi endoskopię nosa i zatok lub skieruje pacjenta na tomografię komputerową, która wykaże, czy w budowie zatok nie ma nieprawidłowości. W razie podejrzenia alergicznego tła stanu zapalnego wskazane będzie wykonanie testów skórnych lub badań krwi. W przypadku potwierdzenia alergii pacjent najpewniej otrzyma receptę na krople do nosa ze sterydami. Jeżeli mało inwazyjne sposoby nie będą skuteczne, specjalista może zaproponować płukanie zatok przy użyciu specjalistycznego sprzętu dostępnego w gabinecie. Zdarza się jednak, że jedynym sposobem na uwolnienie się od przewlekłych bądź nawracających stanów zapalnych zatok jest operacja.

ZOBACZ TAKŻE