Grupę „Zawsze Młodzi Nordic Walking” w 2019 r. założyli Barbara Dankiewicz i Krzysztof Gołębiowski. Na przestrzeni lat jej skład ulegał zmianom, jednak w grupowych treningach uczestniczy zwykle od 10 do 15 osób w różnym wieku i o zróżnicowanych umiejętnościach. Członkowie drużyny z ogromną chęcią biorą udział w zawodach i rajdach nie tylko w Łodzi, ale też na terenie całego kraju.
Zawsze Młodzi Nordic Walking z sukcesami
– Nasz trener, Krzysztof Gołębiowski, specjalizuje się w zawodach długodystansowych – mówi Witold Błądek, członek grupy „Zawsze Młodzi Nordic Walking”. – Zdobył m.in. brązowy medal mistrzostw Polski w maratonie w 2020 r. oraz dwukrotnie brąz w ultramaratonach na 57 km w latach 2021 i 2022. To prawdziwy pasjonat nordic walkingu, który prowadzi zajęcia całkowicie bezinteresownie i bezpłatnie.
Imponujące sukcesy ma na swoim koncie także jedna z członkiń „Zawsze Młodych” – Jolanta Błądek. Podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata była najlepsza w swojej kategorii wiekowej 70+! Natomiast w odbywających się również w 2022 r. w Szklarskiej Porębie I Mistrzostwach Świata Polskiego Zrzeszenia Nordic Walkingu na dystansie 5 km zajęła II miejsce.
Wystarczą dobre chęci
W zespole bardzo mile widziane są nowe osoby. Aby dołączyć do drużyny, wystarczy mieć dobre chęci i przyjść na grupowe spotkanie.
– Ten sport może uprawiać każdy, bez względu na wiek oraz kondycję fizyczną – podkreśla Witold. – Podczas takiego marszu angażuje się ok. 90% partii mięśniowych. To fenomenalny trening dla nóg, bioder, pleców, ramion i barków, który korzystnie wpływa m.in. na układ krążenia, redukuje masę ciała i zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę!
Aby uprawiać nordic walking, nie potrzeba specjalistycznego i drogiego sprzętu. Wystarczą możliwe do kupienia w wielu sklepach sportowych kijki i wygodne buty. „Zawsze młodzi” są zdania, że kluczem do osiągnięcia pozytywnych efektów są systematyczne treningi.
Warto jednak pamiętać, że z kijkami należy chodzić po niezbyt twardych nawierzchniach, aby chronić kolana, biodra i łokcie przed obciążeniami. Ćwiczyć można indywidualnie lub w grupach.
– Zachęcamy do wspólnych treningów, bo członkowie mogą się wzajemnie motywować i mobilizować – przekonuje Witold Błądek.
Rodzinna atmosfera na treningu
W okresie od października do kwietnia treningi grupy „Zawsze Młodzi Nordic Walking” odbywają się we wtorki i czwartki od godz. 18:00 w parku na Zdrowiu. Zbiórka – przy pamiątkowym kamieniu na skrzyżowaniu al. Unii Lubelskiej i ul. Konstantynowskiej. W soboty grupa spotyka się o godz. 9:00 na parkingu przy wejściu do kompleksu leśnego Arturówek, przy skrzyżowaniu ul. Kasztelańskiej i ul. Skrzydlatej.
– Każdy trening rozpoczynamy fachową rozgrzewką, a na zakończenie robimy ćwiczenia rozciągające oraz uspokajające. Sobotnie spotkania często kończą się w szczególnej atmosferze – pijemy wspólnie herbatę i jemy domowe ciasta. Jest wesoło i rodzinnie – dodaje Witold.
Osoby, które nie posiadają własnych kijków, mogą wypożyczyć je od trenera Gołębiowskiego. Instruktor udziela uczestnikom niezbędnych wskazówek i prezentuje techniki prawidłowego marszu, na bieżąco koryguje też ewentualne błędy.
Ze względu na różne możliwości i umiejętności członków ćwiczenia prowadzone są w dwóch podgrupach – sportowej i rekreacyjnej. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiadającą mu intensywność zajęć.
Nazwa dyscypliny nordic walking pochodzi od słów nordycki/skandynawski marsz, bo jej początki są związane z letnimi treningami skandynawskich narciarzy biegowych. Za twórcę sportu uważany jest Fin Marko Kantaneva. To właśnie on 25 lat temu opublikował główne zasady treningowe nordic walkingu i rozpoczął jego propagowanie.