Somnolog, czyli ekspert od snu. Jak wygląda jego praca? [WYWIAD]

Od wielu lat fascynuje go wszystko, co wiąże się ze snem. Dr n. med. Wojciech Kuczyński jest specjalistą chorób płuc i somnologiem – ekspertem medycyny snu.

Somnolog Wojciech Kuczyński
Somnolog Wojciech Kuczyński

Konrad Wojtczak: Kim jest somnolog?

Wojciech Kuczyński: To ekspert Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem zajmujący się diagnostyką i terapią zaburzeń snu. W Polsce system kształcenia specjalistycznego lekarzy reguluje rozporządzenie ministra zdrowia, które nie uwzględnia somnologii jako odrębnej specjalizacji, przez co chorzy z zaburzeniami snu szukają pomocy u różnych specjalistów, m.in. pulmonologów, laryngologów, psychiatrów, neurologów i psychoterapeutów. 

Dlaczego postanowił Pan zajmować się tą dziedziną?

Medycyna snu jest moją wielką pasją, którą zgłębiam od trzeciego roku studiów. Powołałem na Uniwersytecie Medycznym studenckie koło naukowe badające tę dziedzinę, a po studiach zostałem jego opiekunem. W czasie swojej edukacji miałem możliwość pracy na oddziale medycyny snu we Włoszech i w Japonii. Współpracuję z wieloma lekarzami i naukowcami z całego świata, jestem autorem publikacji naukowych. Moją podstawową specjalizacją są choroby płuc, uzyskałem też tytuł somnologa Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem, jak również Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. 

Jakie można mieć problemy ze snem?

Najczęściej zgłaszaną dolegliwością jest chrapanie proste, które niejednokrotnie wymaga pogłębienia diagnostyki, bo może być objawem innych poważnych schorzeń, np. bezdechu sennego. Bezsenność objawia się skróceniem czasu snu albo wydłużeniem czasu zasypiania. Innym typem zaburzeń jest somnambulizm, czyli – mówiąc potocznie – lunatykowanie. U śpiącego pacjenta występuje wtedy manifestacja ruchowa, przemieszcza się on po domu nieświadomie.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ