Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Nowa wystawa w Art Gallery w Monopolis

W Monopolis możemy obejrzeć wystawę poświęconą łódzkiej architekturze. Pokazuje historię powstawania łódzkich osiedli oraz rewitalizacji wielkich fabryk.

fot. ŁÓDŹ.PL
Nowa wystawa w Art Gallery w Monopolis
4 фото
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na wystawę poświęconą architekturze Łodzi oraz innych miast w Polsce, tworzonej po 1918 roku. Ekspozycję można odwiedzać do 3 maja w galerii sztuki Monopolis. 

W Art Gallery (ul. Kopcińskiego 60) możemy poznać początki tworzenia osiedli oraz ważnych budynków na terenie naszego miasta oraz dowiedzieć się o historii rewitalizacji budynków takich jak Biała Fabryka Ludwika Geyera, Fabryka Izraela Poznańskiego (obecnie Manufaktura) czy Dom-Pomnik im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (obecnie ŁDK). Dodatkową atrakcją jest makieta Pawilonu Polskiego z Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu z 1925 r. oraz plan przestrzenny osiedla Kubusia Puchatka w Bydgoszczy.

Udział Gdańska, Bydgoszczy i innych miast

Do tegorocznej edycji przedsięwzięcia zaproszono oddziały architektury z Bydgoszczy, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Olsztyna oraz Radomia. W każdym z miast zorganizowana zostanie ekspozycja. Pierwsze wystawy pokazano w Bydgoszczy, ekspozycja w Łodzi potrwa do 3 maja. 

Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 20:00 oraz w weekendy w godz. 14:00 – 20:00. Kuratorami współtworzącymi wystawę są Błażej Ciarkowski oraz Karolina Taczalska. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorskie oprowadzanie już we wtorek!

We wtorek, 19 kwietnia Błażej Ciarkowski zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Start o godz. 18:00

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ