Dzień Jeża. Jak pomóc im przetrwać zimę? Np. nie grabiąc liści!

Listopad to miesiąc, w którym jeże zbierają zapasy, szukają ciepłego schronienia i przygotowują się do hibernacji. Dziś przypada ich święto, dlatego warto dowiedzieć się, jak pomóc tym zwierzętom przetrwać zimę.

dzień jeża
Jak pomóc jeżom przetrwać zimę?
7 zdjęć
dzień jeża
dzień jeża
dzień jeża
dzień jeża
dzień jeża
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Niebawem jeże zapadną w zimowy sen. Zanim jednak tak się stanie, musimy szczególnie na nie uważać. – Przed okresem zimowym jeże intensywnie poszukują pożywienia. Żywią się głównie owadami, ślimakami czy dżdżownicami. W ciągu 3-4 tygodni potrafią nawet podwoić swoją masę, a następnie zapadają w sen. Osobniki z późnojesiennych miotów często nie mają szansy uzyskać takiej wagi, jaka pozwoliłaby im przetrwać zimowy czas. Te zwierzęta trafiają między innymi do nas, gdzie udzielana jest im profesjonalna pomoc – mówi Kamil Polański z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi.

Warto zwrócić szczególną uwagę na te najmniejsze osobniki. Jeśli spotkamy je na swojej drodze, przekażmy zwierzę w ręce specjalisty.

Nie grab liści!

W sezonie jesiennym właściciele posesji intensywnie grabią i wywożą liście. – Często widuje przed posesjami worki pełne liści. Nie dość że nie ma to nic wspólnego z ekologią, bo te worki też muszą zostać potem zutylizowane, to pozbawiamy jeży miejsc, w których mogłyby przezimować. Zostawmy te liście. Wykorzystajmy je oraz inne materiały, na przykład patyki, słomę czy mech do stworzenia domków dla jeży. Pamiętajmy tylko, by umieścić je w miejscu oddalonym od ludzi i zwierząt. Dzięki temu będą mogły przetrwać ten trudny dla nich czas – podkreśla Polański.

Ważne jest również to, by nie budzić hibernujących jeży. Ich sen jest bardzo głęboki. Każdy dotyk może spowodować ogromny stres, a nawet śmierć. Zadbajmy o jeże, a one wiosną zadbają o nasz ogród. To bardzo pożyteczne stworzenia, ponieważ zjadają wiele szkodników upraw i pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie.

Po jeżu nie jeżdżę!

Szacuje się, że w Polsce rocznie pod kołami samochodów ginie kilkadziesiąt tysięcy jeży. Zwierzęta te bowiem często zastygają ze strachu i nie mają szansy przetrwać spotkania z nadjeżdżającym autem. – Kierowcy powinni szczególnie uważać na drogach, zwolnijmy i dokładnie się rozglądajmy. Późną jesienią jeże skupiają się raczej na budowaniu schronień przed zimą, ale nadal możemy spotkać je na drogach – mówi Kamil Polański.

W ubiegłym roku na wszystkich łódzkich autobusach pojawiły się naklejki z hasłem „Po jeżu nie jeżdżę”. W ten sposób kierowcy MPK zwracają uwagę innych prowadzących, by podczas podróży, szczególnie w godzinach nocnych i porannych, uważać na jeże przechodzące przez jezdnie.

10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. To doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się tym zwierzętom i szczególnie o nie zadbać.

ZOBACZ TAKŻE