Halina Szwarc bohaterką komiksu. Opowiada losy łodzianki, wybitnej agentki AK

Komiks „Halina", który przedstawia wojenne losy Haliny Szwarc, agentki polskiego wywiadu, właśnie ukazał się dzięki Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W środę, 8 lutego w Mediatece (ul. Moniuszki 5) będzie można się spotkać z twórcami publikacji.

Komiks Halina. Halina Szwarc bohaterką komiksu
7 zdjęć
Komiks Halina. Halina Szwarc bohaterką komiksu
Komiks Halina. Halina Szwarc bohaterką komiksu
Komiks Halina. Halina Szwarc bohaterką komiksu
Komiks Halina. Halina Szwarc bohaterką komiksu
Komiks Halina. Halina Szwarc bohaterką komiksu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Autorem scenariusza jest Mikołaj Szczęsny, a historia została narysowana ręką znanego twórcy komiksów – Tomasza Tomaszewskiego. To wyjątkowa propozycja nie tylko dla wielbicieli opowieści rysunkowych, ale i młodzieży –  przedstawiona historia Haliny Szwarc przybliża jej działalność konspiracyjną, którą bohaterka zaczęła prowadzić w wieku 16 lat.

Po raz pierwszy w historii Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało komiks, w którym szerzej pokazane jest bohaterstwo i odwaga Haliny Szwarc. Do współpracy zaproszono autora scenariusza i tekstów Mikołaja Szczęsnego oraz rysownika Tomasza Tomaszewskiego, którzy korzystając z merytorycznego wsparcia pracowników Muzeum – Sylwii Wielichowskiej i Sebastiana Adamkiewicza – stworzył obraz historii wyczynów wojennych Haliny Szwarc.

Łodzianka wybitną agentką AK

Halina Szwarc, łodzianka, była wybitną agentką wywiadu AK w okresie II wojny światowej, która rozpoczęła pracę konspiracyjną w wieku 16 lat. Dzięki skuteczności swojej pracy została wysłana z misją wywiadowczo-łącznikową do Wiednia. Następnie terenem jej działania były północne Niemcy – Brema, Hamburg, Kolonia. To tam zbierała informacje o położeniu ważnych budynków wojskowych oraz ruchach wojsk niemieckich na frontach II wojny. Informacje te, przesyłane aliantom, posłużyły do rozpracowywania strategicznych posunięć nazistowskich Niemiec i bombardowania zabudowań oraz obiektów wojskowych. Została zdekonspirowana i zatrzymana w maju 1944 r., a następnie osadzona w więzieniu z wyrokiem śmierci przy ul. Gdańskiej 13.

Stworzyła Uniwersytet III Wieku

Przebywała tam aż do jego ewakuacji 17 stycznia 1945 r., w trakcie której, wraz z koleżanką Barbarą Cygańską, zbiegła w okolicach Pabianic. 

Po wojnie była szykanowana przez UB, ale rozpoczęła karierę naukową – ukończyła medycynę i uzyskała tytuł profesora nauk medycznych. Zajmowała się m.in. popularyzacją idei edukacji i aktywnego życia seniorów. W 1975 r. stworzyła pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie Uniwersytet III Wieku.

Komiks „Halina” kosztuje 19 zł i można go kupić we wszystkich oddziałach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi lub online na stronie muzeumtradycji.pl/wydawnictwa. Trzy egzemplarze będą do zdobycia także w rozdaniu na profilu facebookowym Łódź.pl w czwartek, 9 lutego, ok. godz. 12:00.

Spotkaj się z autorami

Spotkanie z autorami komiksu „Halina” odbędzie się 8 lutego o godz. 18:00 w Mediatece MeMo, przy ul. Moniuszki 5. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE