Jubilerstwo to pasja! Absolwentka ASP w Łodzi Antonina Żero tworzy wyjątkową biżuterię [ZDJĘCIA]

Antonina Żero jest absolwentką łódzkiej ASP. Od zawsze interesowała się sztukami plastycznymi. Podczas studiów zaczęła tworzyć biżuterię. Przez kilka lat zbierała doświadczenie w pracowniach w Polsce i Norwegii. Dziś prowadzi własną firmę jubilerską.

Jubilerka Antonina Żero biżuteria
Antonina Żero tworzy wyjątkową biżuterię, mat. pras.
17 zdjęć
Jubilerka Antonina Żero biżuteria
Jubilerka Antonina Żero biżuteria
Jubilerka Antonina Żero biżuteria
Jubilerka Antonina Żero biżuteria
Jubilerka Antonina Żero biżuteria
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

Zawód jubilera to jej największa pasja, której z przyjemnością poświęca czas. Antonina Żero udowadnia, że warto wierzyć w siebie i realizować swoje plany. – Wykształcenie w zakresie projektowania form złotniczych zdobyłam na łódzkiej ASP. Projektowania, wykonywania oraz naprawy biżuterii uczyłam się w pracowniach w Polsce oraz w Norwegii na przestrzeni ostatnich lat – opowiada. – Powrót do ojczyzny zbiegł się z pomysłem uruchomienia własnej działalności. Złożyłam wniosek o dofinansowanie, otrzymałam dotację i w 2019 roku ruszyłam z prowadzeniem firmy jubilerskiej.

Determinacja

Będąc kilka lat na emigracji, Antonina nie zrezygnowała ze swojej pasji do tworzenia biżuterii. – W Norwegii znalazłam warsztat, w którym przez pięć lat szkoliłam jubilerskie umiejętności. W tym czasie odkładałam z pensji na narzędzia do mojej wymarzonej pracowni – wyjaśnia Antonina. – Gdy razem z rodziną wróciłam do Łodzi, udało mi się znaleźć idealne miejsce dla mojego warsztatu. Dalej wszystko potoczyło się samo. 

Indywidualne projekty

Antonina Żero poprzez biżuterię pragnie podkreślać urodę osób, które ją noszą. – Tworzę naszyjniki, kolczyki, pierścionki, obrączki, bransoletki, spinki do mankietów oraz zakładki do książek. Własne projekty przeznaczone na sprzedaż tworzę głównie ze srebra – wyjaśnia Antonina. – Realizuję również zamówienia indywidualne. Gdy ktoś ma wizję swojej wymarzonej biżuterii, wtedy poprzez komunikatory lub podczas spotkania na żywo ustalamy projekt.

Drugie życie biżuterii

Naprawa lub drobne przeróbki biżuterii nie stanowią dla Antoniny problemu. – Moi klienci często pytają mnie o naprawy i przerabianie biżuterii. Oczywiście takie zamówienia również jestem w stanie wykonać. Zachęcam też do przynoszenia starej biżuterii, która zalega gdzieś w domu. Proponuję wtedy wykonanie czegoś nowego i przetapiam przyniesione srebro lub złoto – tłumaczy jubilerka.

Inspiracje z natury

Biżuteria tworzona przez Antonię charakteryzuje się surową formą. – Inspiracje do projektów czerpię głównie z natury. W moich projektach pojawiają się motywy leśne, nieregularne formy oraz naturalne kamienie. Nie trzymam się jednego konkretnego stylu – mówi autorka. – Tworzę to, na co mam ochotę. Nie próbuję w żaden sposób się ograniczać. Kiedyś chciałam zamknąć się w ramach, tworzyć w określonym stylu. Nie wychodziło mi i czułam, że robię to na siłę. O wiele łatwiej przychodzi mi tworzenie czegoś z natchnienia – dodaje Antonina.

Blog o jubilerstwie

Wyjątkową biżuterię Antoniny Żero można zamawiać poprzez stronę antoninazero.com. Znajdują się tam nie tylko piękne naszyjniki, kolczyki czy bransoletki, ale też ciekawostki dotyczące jubilerstwa. – Prowadząc bloga, chciałam przybliżyć odbiorcom pracę jubilera. W moich artykułach opisuję, jak wygląda ręczne grawerowanie czy lutowanie. Jak powinno się dbać o biżuterię lub jakie są domowe sposoby na zmierzenie rozmiaru palca. W tekstach zawarte są ciekawostki na temat materiałów, z których korzystam: srebra, złota, różnego rodzaju kamieni szlachetnych. Opisuję także poszczególne etapy pracy jubilera i czynności z nimi związane – tłumaczy Antonina.

ZOBACZ TAKŻE