Łódzki Fundusz Filmowy 2022. Które filmy otrzymają dofinansowanie?

EC1 Łódź – Miasto Kultury ogłosiło wyniki drugiego naboru Łódzkiego Funduszu Filmowego 2022. Wiemy już, które projekty uzyskają dofinansowanie.

Kinga Dębska i Marcin Podolec - fot. mat. pras./Krzysztof Żuczkowski
Kinga Dębska i Marcin Podolec to reżyserzy wybranych w konkursie filmów , fot. mat. pras./Krzysztof Żuczkowski

Spośród zgłoszonych projektów wybrano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalno-promocyjnego.

Środki konkursowe zostaną podzielone na realizację dwóch filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazł się  jeden projekt fabularny oraz jeden animowany: 

Filmy fabularne

1.   "Święto ognia", reż. Kinga Dębska

producent Opus Film Sp. z o.o.

Wkład koprodukcyjny w wysokości 320 000,00 zł netto

Filmy animowane

1.      "Ziemniaki", reż. Marcin Podolec

producent Yellow Tapir Films Sp. z o.o.

Wkład koprodukcyjny w wysokości 50 000,00 zł netto

W 2022 roku Łódzki Fundusz Filmowy obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce, przez lata wsparł ponad 100 projektów. Wśród nich są takie tytuły jak nominowane do Oscarów "W ciemności" Agnieszki Holland, "Ida" oraz "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, wyróżniony w Cannes "Sweat" Magnusa von Horna, czy ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki". Fundusz konsekwentnie wspiera także debiuty, m.in. tak znakomite pozycje jak "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (reż. Mariusz Wilczyński – premiera na Berlinale), "Cicha ziemia", (reż. A. Woszczyńska - premiera na Festiwalu Filmowym w Toronto), czy "Anatomia" (reż. A. Janowska – premiera na Festiwalu Filmowym w Wenecji).

Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.lodzfilmcommission.pl

ZOBACZ TAKŻE