Nasze miasto miało nazywać się nie Łódź, a... Ostroga. Rocznica pierwszej lokacji Łodzi

15 maja 1414 r. biskup włocławski Jan Kropidło wydał akt lokacyjny, który określa, że w obrębie wsi Łodzia, przy drodze z Łęczycy do Krakowa, ma zostać założone miasto nad rzeką zwaną wtedy Ostrogą i od niej przyjąć nazwę.

Biskup włocławski Jan Kropidło - rycina
Biskup włocławski Jan Kropidło

Kapituła, pragnąc – jak zapisano w dokumencie – „doprowadzić do świetności” dobra kapitulne i troszczyć się o ogólny rozwój tych ziem, zakłada miasto Ostroga i lokuje je na prawie magdeburskim w „borach silnych leżące”, razem z polami, krzakami, gajami i lasami. Dla nowo lokowanego miasta dokument ustanawia 16 lat wolnizny od jakichkolwiek ciężarów, a także korzystanie przez mieszczan ze wszystkich pożytków z wód i lasów. Ten przywilej  został wydany w dniu św. Zofii, 15 maja 1414 r., we Włocławku, w „przytomności” Bogufała, oficjała z Włocławka, i Mikołaja Wichowskiego, kanonika z Kruszwicy – „mężów przednich a znakomitych”. 

Wyjaśniamy, że de facto chodzi tutaj o pierwszą lokację Łodzi (nazwanej wtedy Ostrogą, ale nazwa się nie utrzymała), tyle że był to przywilej nadany przez właściciela miasta. Dla pełni praw miejskich potrzebny był przywilej monarszy, który na prośbę kolejnego biskupa kujawskiego, Jana Pelli, wieś Łodzia (Lodza) otrzymała 29 lipca 1423 r., a prawa miejskie nadane zostały przez króla Władysława Jagiełłę w Przedborzu nad Pilicą. I tę ostatnią datę będziemy ferować wkrótce, w dniu św. Marty, jako 600-lecie istnienia Łodzi jako miasta, choć warto pamiętać również o majowym święcie, które jest symbolicznym aktem pierwszej lokacji miasta na tym terenie w 1414 r. 

ZOBACZ TAKŻE