Orientarium Zoo Łódź w trosce o klimat. Niecodzienna akcja pracowników

Zmiany klimatu są dzisiaj bardzo poważnym problemem. Wzrastająca temperatura jest niekorzystna dla fauny i flory. Pracownicy Orientarium Zoo Łódź postanowili zwrócić uwagę na tę kwestię i wzięli udział w międzynarodowym wyzwaniu #pondchallenge.

Akcja Orientarium Zoo Łódź ma zwrócić uwagę na zmiany klimatu - fot. Orientarium/LODZ.PL
Akcja Orientarium Zoo Łódź ma zwrócić uwagę na zmiany klimatu , fot. Orientarium/LODZ.PL

Zmiany klimatu są dzisiaj bardzo poważnym problemem. Wzrastająca temperatura jest niekorzystna dla fauny i flory. Pracownicy Orientarium postanowili zwrócić uwagę na te kwestie i wzięli udział w międzynarodowym wyzwaniu #pondchallenge. 

Pracownicy Orientarium Zoo Łódź wskakiwali do wody

Grupa kilkunastu pracowników Orientarium uczestniczyła w zorganizowanym na terenie łódzkiego zoo specjalnym wyzwaniu. Polegało ono na wskakiwaniu do zbiorników wodnych znajdujących się na poszczególnych wybiegach dla zwierząt. I tak oto baseny dla pingwinów oraz słoni, a także m.in. wodospad u krokodyli, zapełniły się roześmianymi ludźmi.

- To nie była tylko dobra zabawa. Wskoczenie do wody symbolizuje schłodzenie klimatu. Chcieliśmy pokazać, że zmiany klimatyczne są bardzo niekorzystne - mówi Natalia Albińska, edukatorka z ZOO Orientarium. 

To spektakularne przedsięwzięcie nosi nazwę #pondchallenge. Jest to inicjatywa, w której biorą udział ogrody zoologiczne z różnych krajów. Do uczestnictwa zachęciło Orientarium zoo w Dortmundzie. Łódź natomiast nominowała m.in. Gdańsk, Barcelonę, Pragę, Walencję oraz Tajpej.

Zmiany klimatu groźne dla środowiska

Podczas przeprowadzania akcji zadbano w szczególności o dobro oraz komfort zwierząt. Na wybiegach albo w ogóle ich nie było, albo obecność ludzi wcale im nie przeszkadzała.

Realizacja #pondchallenge trwała kilka dni i odbywała się przed przyjściem zwiedzających. Po nagraniu wszystkich skoków złożono film, który pojawił się w poście umieszczonym na fanpage'u Orientarium. Można w nim znaleźć wyjaśnienie tej akcji.

- Część ludzi skupiła się na samym obrazie, ale pojawiły się także komentarze popierające to przedsięwzięcie i zwracające uwagę na przedstawiony problem - dodaje Natalia Albińska.

A ten jest bardzo istotny. Postępujące zmiany klimatu są niebezpieczne dla roślin, zwierząt oraz ludzi. Susze mogą wypalać pola uprawne i zmniejszać liczbę miejsc z dostępem do wody pitnej. Upały niszczą rafy koralowe, a gwałtowne burze z ulewami skutkują powodziami. Poza tym przez wzrastającą temperaturę topnieją lodowce i podnosi się poziom mórz i oceanów.

Aby zapobiec destrukcji środowiska, warto zadbać o prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Dobrym pomysłem jest korzystanie z mniej szkodliwych środków transportu. Preferowane są rowery, hulajnogi i tramwaje, które nie dokładają naturze dodatkowych spalin.

- Badania również wskazują, że niebezpieczna jest produkcja mięsa wołowego. Powoduje ona emisję znacznych ilości szkodliwych gazów. Dlatego warto ograniczać spożycie wołowiny - mówi Natalia Albińska.  

Trzeba również głośno mówić o problemie zmian klimatu, aby zwiększać świadomość ludzi odnośnie tego zjawiska.

ZOBACZ TAKŻE