Przebudowa Legionów coraz bliżej. Można podpisywać umowę z wykonawcą

W ostatnim tygodniu września zostanie podpisana umowa na przebudowę ważnej ulicy w Śródmieściu i na Polesiu. Będzie nowa jezdnia, chodniki, torowisko, drzewa i oświetlenie. Start prac w październiku.

fot. ŁÓDŹ.PL
Przebudowa Legionów coraz bliżej. Można podpisywać umowę z wykonawcą
7 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Ul. Legionów to ostatnia tak bardzo zniszczona ulica w centrum Łodzi. I ostatni z tak dużych projektów drogowych, który miasto rozpocznie w tym rejonie. Oznacza to, że wszystkie ulice będą miały wymienione nawierzchnie i równe chodniki. 

Przebudowa ul. Legionów to właściwie trzy zadania obejmujące jeszcze jedną drogę. Pierwszy odcinek sięga od remontowanego pl. Wolności do ul. Gdańskiej, a w zakresie ma też skrzyżowania. Drugie zadanie obejmuje odcinek od ul. Gdańskiej do ul. Żeligowskiego, a trzecie zadanie to przebudowa ul. Cmentarnej, od ul. Legionów do ul. Ogrodowej.

Urząd Zamówień Publicznych dał inwestycji zielone światło i miasto może podpisać umowę z wykonawcą.

Więcej zieleni na Legionów

– Remont będzie gruntowny. Wykonawca zerwie starą nawierzchnię i wymieni podziemne instalacje. Dopiero po zakończeniu prac w ziemi rozpocznie się budowa nowej ulicy, układanie podbudowy, nowej jezdni, chodników i torowiska. Na odnowionej ul. Legionów nie zabraknie nowych drzew, ławek, latarni i przystanków komunikacji miejskiej – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

To już standard na remontowanych ulicach, że przybywa tam zieleni. Wcześniej rzędy i szpalery drzew zostały posadzone m.in. na ulicach Jaracza, Próchnika, Rewolucji 1905 r., Nawrot, Wschodniej czy też na Piotrkowskiej.

Zmiany w ruchu na Legionów i w okolicy

Drogowców zobaczymy w terenie w październiku. Wcześniej będzie ustalana organizacja ruchu na czas remontu. Przebudowę ulic Legionów i Cmentarnej trzeba skoordynować z szeregiem innych projektów: modernizacją ul. Północnej i ul. Ogrodowej, a dalej też z ul.  Wojska Polskiego, remontem pl. Wolności czy ul. Struga. 

Prace na ul. Legionów wpłyną także na komunikację miejską – w miejsce tramwajów kursujących po tej ulicy i po ul. Gdańskiej zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza. Zmiany spowoduje także wejście na tarczę skrzyżowania z ul. Zachodnią. Przez pewien czas zamknięte będą tam jezdnie, ale utrzymany zostanie ruch tramwajów w relacji północ-południe.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 roku.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Ogrodową, Zachodnią Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE