Śmierć na boisku. Rocznica odejścia Krzysztofa Surlita, legendy Widzewa Łódź

23 września 2007 r. w Szczecinie zmarł Krzysztof Surlit (ur. 13 X 1955 r. w Zelowie) – znany piłkarz, grający na pozycji pomocnika, zawodnik m.in. Widzewa Łódź, Zawiszy Bydgoszcz, Nîmes Olympique i US Dunkerque. Młodzieżowy reprezentant Polski U-21 (8 meczów), a w 1978 r. zgłoszony do szerokiej kadry na mundial w Argentynie, choć na mistrzostwa nie pojechał.

fot. Robert Kantorek/Wikimedia Commons
23 września 2007 r. w Szczecinie zmarł Krzysztof Surlit (ur. 13 X 1955 r. w Zelowie)

Kariera

Swoją karierę związał przede wszystkim z Widzewem Łódź, w barwach którego rozegrał 151 meczów, strzelił 30 goli oraz dwukrotnie zdobył z nim mistrzostwo Polski i trzy razy tytuł wicemistrza. Do największych jego sukcesów zaliczyć można bramki zdobyte w meczach pucharowych Widzewa z Manchesterem United i Juventusem w półfinale Pucharu UEFA. W 1983 r. wyjechał do Francji, gdzie dla zespołów w Nîmes i Dunkierce. W latach 90. do 2000 r. rozegrał 90 meczów w drużynie „Orłów” Kazimierza Górskiego.

Śmierć na boisku

Zasłynął jako specjalista od wykonywania rzutów wolnych z dalszej odległości, bo był obdarzony atomowym strzałem. Po zakończeniu kariery piłkarskiej próbował swoich sił również jako sędzia oraz trener. Ostatni mecz rozgrywał 23 września 2007 r. w Szczecinie, występując w pokazowym spotkaniu zespołu Gwiazd Polskiej Piłki Nożnej, grającej przeciw drużynie oldboyów miejscowej Pogoni. Doznał wówczas zawału serca na boisku, a przeprowadzone przez lekarzy próby reanimacji nie powiodły się. Krzysztof Surlit spoczął w katolickiej części cmentarza na łódzkim Zarzewie.

ZOBACZ TAKŻE