Sposoby na jesienną chandrę. Witamina D3, dieta, ćwiczenia i inne

Przejście ciepłego lata w chłodną jesień to trudny czas dla ludzkiego organizmu. Ponure dni, często wietrzna pogoda i brak światła słonecznego nie wprawiają w dobry nastrój. Jak zatem zachować pogodę ducha pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych? Poznaj sposoby chroniące przed jesienną chandrą.

nordic walking
Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na pokonanie jesiennej chandry, fot. envato elements

Jesienna chandra to sezonowa dolegliwość spowodowana zmianą pory roku. Mniejsza ilość słońca, dieta uboższa w świeże warzywa i owoce oraz niewielka aktywność na świeżym powietrzu to czynniki, które nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Jesienna obniżka nastroju dotyka ludzi w każdym wieku, jednak szczególnie podatne są na nią osoby starsze, często mieszkające same, rzadko wychodzące z domu czy borykające się z różnymi schorzeniami. Niełatwo się żyje, gdy opuści nas dobry nastrój, a optymizm odejdzie razem z latem. Na szczęście są proste i skuteczne sposoby na sezonową chandrę. Oto one.

Aktywność fizyczna na poprawę nastroju

Zmęczenie fizyczne to najlepszy sposób na chandrę. Właśnie dlatego postaw na ruch –  oczywiście taki dostosowany do Twoich możliwości, najlepiej na świeżym powietrzu. W trakcie uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, dlatego kiedy wpadniesz w tzw. dołek psychiczny, ruszaj na długi spacer, szybki marsz, nordic walking lub rower. Pamiętaj tylko, aby ubrać się odpowiednio do warunków atmosferycznych. 

Jak najwięcej światła jesienią!

Mniejsza ilość światła słonecznego w sezonie jesiennym sprzyja chandrze. Aby jej uniknąć, przebywaj jak najwięcej na zewnątrz i korzystaj z naturalnego światła. Stymuluje ono produkcję serotoniny, która podobnie jak endorfiny nazywana jest hormonem szczęścia. Pamiętaj też, aby w ciągu dnia nie zasłaniać okien, nawet firanką. Światło będzie miało wówczas nieograniczony dostęp do mieszkania, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. 

Dieta na dobry nastrój

Dieta na jesienną chandrę powinna obfitować w produkty zawierające składniki, takie jak:

  • tryptofan – niezbędny do produkcji serotoniny; jego źródłem są banany, awokado, ziemniaki, płatki owsiane, ryż biały, jęczmień, orzechy, soczewica, fasola, soja, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika, sezam, czekolada gorzka, jajka oraz ryby (halibut, łosoś, karmazyn); 
  • węglowodany – zwiększają wchłanianie tryptofanu; ich źródłem są produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i rośliny strączkowe;
  • witaminy z grupy B – niezbędne przy wytwarzaniu serotoniny; występują w kaszach, produktach zbożowych, rybach, ciemnym pieczywie, zielonych warzywach, kiełkach roślin i orzechach.  

Unikaj natomiast tłustego, kalorycznego jedzenia. Jego nadmiar może powodować uczucie ociężałości.

Witamina D3 na dobre samopoczucie

Niedobór witaminy D3 może wpływać na pogorszenie nastroju, dlatego jesienią, kiedy słońca jest znacznie mniej niż latem, wskazana jest jej suplementacja. Aby jednak nie przedawkować tej substancji, warto sprawdzić, czy nie wchodzi ona przypadkiem w skład przyjmowanych przez Ciebie leków lub suplementów. 

Moc kolorów

Barwy mają wpływ na nasze emocje, a zatem nic dziwnego, że psychologia kolorów znalazła zastosowanie w marketingu. Niektóre z nich mają działanie uspokajające, inne zaś dodają energii lub wprowadzają w dobry nastrój. Pozytywne odczucia budzą barwy jasne oraz bardziej nasycone. Właśnie dlatego jesienią warto nosić ubrania w żółtych, czerwonych i pomarańczowych odcieniach, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Nie bój się ubierać kolorowo w tej szarej porze roku. Zamień czarny czy brązowy płaszcz na jaśniejszy albo dobierz do niego czapkę i szal w kontrastujących kolorach. Z kolei ciemną bluzkę czy sweter ożyw wielobarwną apaszką. Daj szansę zadziałać mocy kolorów.

Drobne przyjemności na gorszy dzień

Gdy masz gorszy nastrój, zrób coś, co sprawi Ci przyjemność. Oto kilka propozycji, które mogą spowodować, że poczujesz się lepiej.

  • Wybierz się do kina, teatru czy muzeum. Skorzystaj z ofert klubów seniora, które organizują różnego rodzaju zajęcia. Z pewnością znajdziesz coś interesującego dla siebie i spędzisz czas wśród innych ludzi.
  • Kup sobie coś, co sprawi Ci przyjemność – barwny sweter, ciepły szal na jesienne chłody czy książkę. 
  • Upiecz ciasto i zaproś koleżanki lub kolegów – zagrajcie w karty lub planszówki. 
  • Wybierz się z przyjaciółką na kawę. 
  • Weź odprężającą kąpiel lub prysznic. Zadbaj o siebie.
  • Posłuchaj muzyki.

Jesienna chandra ma to do siebie, że przemija po paru tygodniach. Jeśli zaobserwujesz, że zły nastrój utrzymuje się długo i ma duży wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie, nie bój się zasięgnąć rady specjalisty.

ZOBACZ TAKŻE