UNICEF spełnia marzenia dzieci [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

W chwili lekkiego znużenia Polaków pomocą na rzecz Ukrainy na horyzoncie pojawiła się możliwość współpracy z UNICEF, co w Łodzi szybko stała się faktem. Dała ona o wiele szersze możliwości działania, gdyż otrzymane z ww. funduszu środki mogliśmy wykorzystać na rzecz wielu działań wspierających, a dzięki temu oferowana przez nas pomoc na rzecz dzieci stała się bardziej efektywna.

Dzięki programowi Wydziału Edukacji „Lato w mieście” w minione wakacje uruchomione zostały szerokie działania dedykowane wielokulturowej adaptacji dla młodzieży uchodźczej. Jednym z nich były wycieczki integracyjne, które okazały się strzałem w dziesiątkę, bo mogli w nich uczestniczyć wszyscy uczniowie i nikt nie był wykluczony. To pozwoliło na miks umożliwiający nie tylko międzykulturową integrację, ale też wewnętrzną, szkolną. Następnie rozpoczął się rok szkolny a wraz z nim powiększyła się kadra naszych szkół, gdyż UNICEF umożliwił wsparcie edukacyjne dla dzieci, finansując zatrudnienie asystentów z doświadczeniem migracyjnym i znajomością języka, co ułatwiło przyjezdnym uczniom trudny okres adaptacyjny.

W Biurze Aktywności Miejskiej rozstrzygnięto dwa konkursy w całości finansowane ze środków UNICEF. Wyłoniono realizatorów wydarzeń integracyjnych oraz operatora Centrum SPILNO.

W ramach ww. działań o sprawność fizyczną, ale też językową, która ułatwia komunikację, zadbały Fundacja „Swim for a dream” i „Dobrodzieje się”, otwierając drzwi wszystkim dzieciom i pokazując, że „Łódź to nasz wspólny dom”, w którym jest miejsce dla wszystkich dzieci, który uczy otwartości na drugiego człowieka, jego wartości i kulturę. W ramach tych działań wszystkie chętne dzieci mogły poznać najciekawsze zakamarki naszego miasta, poruszając się szlakami łódzkich murali, Łodzi fabrykanckiej czy Łodzi bajkowej. Ponadto podczas licznych wycieczek, zarówno po miejskich, jak i komercyjnych ośrodkach kultury i rozrywki oraz terenach zielonych, dzieci zwiedziły Orientarium, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Pałac Herbsta i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a także poznały łódzkie parki. Najbardziej wyczekiwaną przez dzieci częścią oferty ww. fundacji były jednak zajęcia sportowo-rekreacyjne, a ponieważ nie sposób zliczyć wszystkich oferowanych form aktywności, wymienimy tylko te cieszące się największym zainteresowaniem, tj. nauka pływania i koszykówki oraz zajęcia w parku trampolin, które były bezpłatne dla wszystkich chętnych.

Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani podjęło się utworzenia i prowadzenia Centrum SPILNO – punktu informacyjnego dla dzieci i rodzin uchodźców oraz społeczności przyjmujących, gdzie organizowane są zajęcia o charakterze integracyjnym, edukacyjnym i pomocowym. Centrum SPILNO po dziś dzień zapewnia profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne, a zajęcia przy ul. Tuwima 17A, gdzie mieści się siedziba centrum, odbywają się każdego dnia poza poniedziałkiem. Punkt zyskuje coraz większą popularność, gdyż odbiorców ww. działań, mimo upływającego czasu, wciąż przybywa. Tymczasem warto wspomnieć, że Biuro Aktywności Miejskiej ogłosiło już konkurs na kontynuację tego działania, które nadal finansować będzie UNICEF, co niezmiernie cieszy wszystkich odbiorców oferty, ale też nasze władze, bo w obliczu tragedii swoich sąsiadów stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem reaktywacji naszej wielokulturowej tradycji, która bez wsparcia byłaby zdecydowanie trudniejsza.

Kiedy do sterów naszej Łodzi ratunkowej dołączył UNICEF, udało nam się wypłynąć na szerokie wody pomocy w celu zapewnienia bezpiecznych i przyjaznych warunków  mieszkańcom naszego miasta i pomóc potrzebującym dzieciom, zarówno tym z Ukrainy, jak i tym ze środowisk goszczących. Dzięki ww. współpracy udało się wzbudzić tak wiele dziecięcych uśmiechów i dać nadzieję tym, którzy zostali jej w brutalny sposób pozbawieni, że ich wdzięczność, serdeczność i doświadczenie uczynić mogą nas tylko lepszymi i bardziej otwartymi, a dziecięca radość pozostanie naszym bezcennym wspomnieniem na długo po tym, jak skończy się najgorsza wojna współczesnego świata.

ZOBACZ TAKŻE