Wirtualna wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa na 600. Urodziny Łodzi

Ponad 100 unikatowych obiektów związanych z historią przemysłowej Łodzi można oglądać za darmo na portalu DIGITEX Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wirtualna wystawa CMWŁ
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przygotowało specjalny projekt poświęcony rocznicy 600-lecia naszego miasta
4 zdjęcia
Wirtualna wystawa CMWŁ
Ulica Piotrkowska - Grand Hotel - dokument ikonograficzny sprzed 1900 r.
Klub sportowy Bawełna w Łodzi, lata 50. XX w.
Widok ogólny Łodzi - dokument ikonograficzny 1937 - 1939, rys. Wojciech Kowaluk
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

600. Urodziny Łodzi

W 2023 r. obchodzimy 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich. Z tej okazji Centralne Muzeum Włókiennictwa, razem z partnerami: Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, przygotowało specjalny projekt poświęcony rocznicy 600-lecia naszego miasta.

Efektem współpracy jest cyfrowa prezentacja „600-lecie Łodzi” dostępna na portalu DIGITEX. Wystawa podzielona jest na pięć kategorii tematycznych: Przedmioty codziennego użytku, Ubiór i akcesoria stroju, Pamiątki po rzemiośle, przemyśle i handlu, Ikonografia oraz Archiwalia. Zdjęcia eksponatów uzupełnione są opracowaniami popularnonaukowymi i ciekawostkami, prezentując historię barwnego, wielokulturowego regionu.

Zwiedzaj CMWŁ wirtualnie!

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się perełki, takie jak aparat fotograficzny z mieszkiem w postaci harmonijki z przełomu XIX/XX w. czy naczynie do wyrobu bitej śmietany z lat 30. XX w. 

Znajdziemy też dużo pamiątek pozostałych po łódzkich zakładach przemysłowych: proporczyki, szyldy, próbniki tkanin czy dyplomy. Duża część zbiorów to fotografie łódzkich fabrykantów, zdjęcia robotników, pocztówki czy widoki miasta z XIX i XX w., oficjalne dokumenty, umowy, świadectwa pracy i dyplomy.

Cyfrowa wystawa dostępna jest bezpłatnie na platformie DIGITEX. Po wejściu na portal wystarczy wybrać z menu kategorię „Wystawy”, a następnie „600-lecie Łodzi”. ZOBACZ: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (cmwl.pl)

Prezentacja dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a każdy z obiektów opatrzony jest audiodeskrypcją. 

ZOBACZ TAKŻE