Oszczędzaj jedzenie zamiast je marnować! MPO Łódź zachęca do ograniczenia strat żywności

MPO Łódź zainicjowało akcję skierowaną przeciwko marnowaniu żywności. Nawiązuje do przypadającego pod koniec września Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności, święta ustanowionego przez ONZ w 2019 r.

fot. LODZ.PL
Kampania MPO Łódź przeciwko ratowaniu żywności

MPO Łódź nawiązało współpracę z Bankiem Żywności w Łodzi i poprzez mobilną powierzchnię reklamową znajdująca się na pojazdach odbierających odpady informuje o stratach żywności, jakie obserwujemy wśród Polaków. W Polsce nadal aż 5 mln ton artykułów spożywczych jest wyrzucanych do kosza, z czego 60% pochodzi z gospodarstw domowych. 

Marnowanie jedzenia przyczynia się do globalnego ocieplenia

Marnowanie żywności ma zgubny wpływ na klimat, przyczyniając się do globalnej emisji gazów cieplarnianych. Wyrzucając produkty spożywcze marnujemy energię i wodę potrzebną do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności, a także produkujemy więcej odpadów. Trzeba pamiętać, że na wyprodukowanie danego produktu żywnościowego została przeznaczona określona ilość wody i energii. Skala problemu marnowania żywności jest olbrzymia. Statystyki wskazują, iż przeciętny Europejczyk do kosza wrzuca od 20 do 30% kupowanego jedzenia. Polsce do wyrzucania jedzenia przyznaje się 1/3 Polaków. ODPADY BIO (kuchenne) odbierane przez MPO-Łódź. 

Zobacz też: Wege restauracje w Łodzi. Gdzie warto wybrać się na roślinną ucztę? [MAPA]

Jak zapobiegać marnowaniu żywności?

  • Kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz, zaplanuj listę produktów, kupuj częściej a mniej.
  • Sprawdzaj daty na opakowaniu (należy spożyć przed, należy spożyć do).
  • Żywność przechowuj zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
  • Zapobiegaj, jeżeli wiesz, że czegoś nie zjesz to pomóż potrzebującym lub utrwal żywność poprzez mrożenie, wekowanie, suszenie.
  • Zachowuj porządek w lodówce i szafkach kuchennych i ustaw odpowiednią temperaturę w lodówce.
  • Nie ulegaj promocjom, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tych rzeczy, a także nie rób zakupów z pustym żołądkiem.

W ramach promocji kampanii MPO zachęca mieszkańców do rozglądacie się na ulicach Łodzi za śmieciarkami, wyklejonymi grafiką dot. marnowania żywności. Pierwsze 10 osób, które nadeśle do nas na adres: konkurs@mpolodz.pl selfie z zaprezentowanym na zdjęciu pojazdem, otrzyma zestaw gadżetów ekologicznych.

ZOBACZ TAKŻE