Światowy Dzień Serca 2022. Dowiedz się, jak dbać o serce i cieszyć się długim życiem

Światowy Dzień Serca ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Obchodzony jest corocznie, w ostatnią niedzielę września, z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO i UNICEF. W tym roku przypada na niedzielę, 25 września.

fot. Envato Elements
Światowy Dzień Serca 2022. Dowiedz się, jak dbać o serce i cieszyć się długim życiem

W Polsce obchody Światowego Dnia Serca organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. To ważna i potrzebna kampania prozdrowotna, ponieważ choroby układu sercowo-naczyniowego są nadal najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Mogą one rozwijać się przez długie lata, nie dając żadnych objawów, dlatego tak istotne są regularne badania. To właśnie dzięki nim można wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości wskazujące na chorobę serca, co daje większą szansę na jej wyleczenie.

Najczęstsze choroby serca

Do powszechnie występujących chorób sercowo-naczyniowych należą:

 • Choroba wieńcowa serca (inaczej choroba niedokrwienna serca) – to postępujące zwężenie tętnic wieńcowych i jedna z najczęstszych przyczyn zawału serca.
 • Niewydolność serca o charakterze ostrym, przejściowym oraz przewlekłym. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do niecałkowitego napełniania się serca krwią bądź niepełnego wypompowywania krwi.
 • Kardiomiopatie: rozstrzeniowa – polegająca na poszerzeniu jednej lub obydwu komór serca, restrykcyjna, w przebiegu której dochodzi do sztywnienia ścian komór i spadku ich elastyczności, przerostowa, która prowadzi do pogrubienia ściany lewej komory i zwężenia drogi odpływu krwi.
 • Wady zastawkowe takie jak niedomykalność, wypadanie oraz stenoza.
 • Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca.
 • Choroby osierdzia i wsierdzia.
 • Schorzenia infekcyjne mięśnia sercowego.

Przyczyny chorób serca

Na rozwój chorób serca wpływ mają takie czynniki jak wiek, nadmierna masa ciała, nadciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa także niezdrowy, siedzący tryb życia, stres, niewłaściwa dieta, palenie papierosów i picie alkoholu. Ponadto do czynników ryzyka zaliczamy cukrzycę, schorzenia autoimmunologiczne oraz niedoleczone infekcje wirusowe.

Profilaktyka chorób serca

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca należy podjąć działania profilaktyczne, polegające na:

 1. Unikaniu dymu tytoniowego (zarówno jako palacz czynny, jak i bierny).
 2. Zdrowym odżywianiu – jedz dużo warzyw i owoców, ogranicz spożycie czerwonego mięsa na rzecz drobiu i ryb, zmniejsz spożycie cukrów prostych i soli kuchennej.
 3. Redukcji masy ciała w przypadku istniejącej nadwagi lub otyłości.
 4. Regularnej aktywności fizycznej.
 5. Kontrolowaniu ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.
 6. Radzeniu sobie ze stresem.
 7. Dbaniu o higienę jamy ustnej (zaburzenie flory bakteryjnej jamy ustnej trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe).
 8. Dbaniu o odpowiednią ilość snu – około 7-8 godzin na dobę.
 9. Wykonywaniu regularnie badań profilaktycznych w kierunku wykrycia chorób serca (poziomu glukozy, kreatyniny i elektrolitów (Na, K, Mg), AspAT, ALAT oraz morfologii i lipidogramu).

Jeśli jeszcze nie tego nie robisz, zacznij świętować Światowy Dzień Serca i zwiększ swoje szanse na długie, zdrowe życie

ZOBACZ TAKŻE