Moniuszkowcy - łódzki chór, który występuje od prawie 130 lat [ZDJĘCIA]

Moniuszkowcy to łódzki chór, który istnieje od prawie 130 lat! Od tego czasu zespół systematycznie daje koncerty, a w próbach i występach nie przeszkodziły mu nawet I wojna światowa oraz hitlerowska okupacja.

fot. ŁÓDŹ.PL
Moniuszkowcy istnieją już od prawie 130 lat
11 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Historia Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Łodzi sięga 1894 r. To właśnie wtedy z inicjatywy ks. Marcina Gruchalskiego w parafii pw. św. Józefa powstało Towarzystwo Śpiewacze. Władze carskie nie zgodziły się na jego legalizację, dlatego zespół musiał być chórem kościelnym. Próby odbywały się przy ul. Ogrodowej 22 w lokalu znajdującym się na cmentarzu.

Odskocznia od trudnej rzeczywistości

Już w ciągu pierwszego miesiąca zespół zebrał dość sporą liczbę członków. W czasach zaborów łodzianie poszukiwali odskoczni od smutnej rzeczywistości, a muzyka pokrzepiała serca. Początkowo zespół wykonywał wyłącznie pieśni religijne, jednak na przestrzeni lat repertuar rozszerzono także o utwory świeckie. 

Chór w końcu przemianowano na Stowarzyszenie Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. „Moniuszkowcy” dawali koncerty, a w próbach i występach nie przeszkodziły im nawet I wojna światowa oraz hitlerowska okupacja. 

Mijały lata, a wraz z nimi kolejne ustroje polityczne. Na przestrzeni dekad zespół zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. na Łódzkim Turnieju Chóralnym, Festiwalu Pieśni Chóralnej im. Karola Prosnaka oraz Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”. 

Moniuszkowcy dzisiaj

Członkowie „Moniuszkowców” dają koncerty w Łodzi i innych polskich miastach, ale także za granicą. Byli już m.in. w Niemczech, Litwie i Ukrainie. Mimo znacznego upływu czasu zespół wciąż istnieje i prężnie działa. 

Dziś chór tworzy ok. 30 osób pasjonujących się śpiewem. W znacznej części są to emeryci, którzy nie mają przygotowania muzycznego. Podczas regularnych spotkań w siedzibie przy ul. Ogrodowej 34 seniorzy mogą rozwijać swoje wokalne zainteresowania.    

W czasie koncertów wykonują polską i zagraniczną muzykę religijną, a także pieśni rodzimych kompozytorów, utwory patriotyczne, ludowe oraz piosenki z lat 20. Śpiewają sopranem, altem, tenorem i basem.

Chór amatorski

Niektórzy członkowie nie potrafią czytać nut, a gdy przychodzili na swoją pierwszą w życiu próbę, bali się, że sobie nie poradzą. Jednak zapał i wytrwałość przyniosły efekty. – Nikt z nas nie nauczył się przecież czytać od razu. Język muzyczny jest jak język obcy, który trzeba zgłębiać i poznawać. Wystarczy tylko chcieć to robić – mówi Izabella Sikorska-Pyrka, prezeska zespołu.   

Ci, którzy nie znają nut, uczą się z osłuchania. Nagrywają poszczególne partie głosu, a później w domu je odsłuchują. To bardzo pomaga. Są tacy, którzy występują w chórze od dłuższego czasu, ale ich wiedza w zakresie języka muzycznego wciąż jest niewielka. W sytuacjach problemowych z pomocą ruszają koledzy mający wykształcenie muzyczne. 

– Jestem zwolenniczką wprowadzania podstaw teorii muzyki, pomimo że jest to zespół amatorski. Czasem trudno wytłumaczyć pewne rzeczy, jeżeli ktoś nie wie, o czym się mówi. Ale – mimo pewnych braków – i tak pięknie śpiewamy. Poza tym zdarza się, że robimy zajęcia czysto teoretyczne – zaznacza Izabella Sikorska-Pyrka.

Piękny jubileusz

Prezeska zespołu cieszy się z tego, że „Moniuszkowcy” istnieją już tyle lat, ale równocześnie żałuje, że nie może posłuchać ich wcześniejszych brzmień.

– Chciałabym usłyszeć „Moniuszkowców” koncertujących 100 lat temu. Na pewno różnili się w brzmieniu, bo teraz jest inny sposób śpiewania, bardziej nowoczesny. Technika wydobywania głosu była ta sama, ale śpiew i interpretacja utworów już inne. Bardzo dobrze to słychać na nagraniach z dawnych lat – dodaje.    

Za dwa lata zespół będzie obchodzić oficjalne 130-lecie. „Moniuszkowcy” zaczęli już myśleć nad przygotowaniami do koncertu jubileuszowego. Powoli powstają wstępne opracowania, ale do finalnej daty pozostało jeszcze dużo czasu. 

ZOBACZ TAKŻE